Pokaż się w sieci

 

Od wielu lat oczywistością dla każdego kto prowadzi jakikolwiek biznes, jest fakt, że w 95% branż, koniecznością jest zaistnienie firmy w Internecie i promowanie w nim swojej marki. Powszechnie znane jest stwierdzenie, że „jeżeli nie ma Cię w sieci, to nie istniejesz”. Dziś te wymagania są jeszcze większe. Nie wystarczy już posiadanie własnej wizytówki w postaci strony internetowej, niezbędnym staje się bardzo aktywne uczestniczenie w wirtualnym świecie.

Standardem stało się, iż każda licząca się firma obok prezentacji swojej oferty i działalności na firmowej stronie internetowej czy sklepie online prowadzi blog, w którym doradza swoim klientom w merytoryczny sposób, dając wiele ciekawych rozwiązań, analiz, porad. Trudno też sobie wyobrazić, aby strategia promocyjno-marketingowa, lub chociażby kreowanie wizerunku firmy, marki czy produktu mogły się dziś obyć bez obecności w mediach społecznościowych.

 

SOCIAL MEDIA

Świat social mediów rozbudował się już do takich rozmiarów, że firmy zatrudniają osobnych pracowników dla prowadzenia poprawnej komunikacji poprzez profile społecznościowe z klientami. Nie wystarczy bowiem mieć już konta na Facebooku czy Twiterze, aby nadążyć za konkurencją i współczesnymi wymaganiami tzw. digital marketingu. Firmy coraz częściej prowadzą profil w serwisie Google Plus co dodatkowo pomaga w pozycjonowaniu ich stron internetowych. Jedną z najskuteczniejszych praktyk dotarcia do klienta jest prowadzeni kanału na YouTube. Nawet jeśli specyfika naszej firmy nie nadaje się wprost do wieloodcinkowej videonarracji czy tworzenia tutoriali szkoleniowych, może się on okazać bardzo pomocny przy przeprowadzeniu video streamingu z firmowego spotkania promocyjnego, targów branżowych czy konferencji prasowej. Rynek aplikacji mobilnych i serwisów streamingowych rozwija się coraz prężniej i daje w tej materii ogromne możliwości promowana się i kontaktowania z odbiorcami. Wiele nowych produktów udaję się szybko wypromować dzięki takim narzędziom jak Instagram, WhatsApp czy Snapchat, choć na początku mogę Ci się one kojarzyć komunikatorami dla nastolatków nie należy lekceważyć potencjału tych aplikacji! Nie mniej ważne jest utrzymywanie stałych, dobrych kontaktów z blogerami, vlogerami i wszelkimi serwisami eksperckimi o tematyce związanej z naszymi produktami lub naszą branżą.

Tak zwany influence marketing to jedna z wiodących dziś metod polepszenia pozycjonowania własnej strony internetowej oraz zainteresowania klientów produktami. Cała strategia komunikacyjna starannie dziś planowana i projektowana opiera się na dotarciu do klienta pozyskaniu go i jak najdłuższym utrzymaniu w kontakcie z firmą.Służą temu przede wszystkim:  atrakcyjność przekazu, (nowoczesne estetyczne elementy graficzne), przekazywanie wartości dodanej w postaci rabatów, promocji konkursówstały, systematyczny kontakt (social media, blogi, newslettery, reklama) Ogromnie rozwinięta jest dziś sfera email marketingu i tu nie wystarczy już przygotowanie ciekawego newslettera czy opracowanie atrakcyjnych prezentów czy rabatów. Najistotniejszą kwestią jest umiejętne pozyskanie realnej bazy klientów, nie mało zachodu każda firma powinna poświęcić na zdobycie od swoich klientów. Nie zastąpi tego procesu żadna inna, choćby i największa zakupiona baza adresów email.