Wygląd  strony jej tzw. User experience (UX) 

 

Wizualna strona naszej witryny internetowej jest zapewne tą, na którą i my i nasi klienci zwracamy największą uwagę. W tej kwestii mamy do dyspozycji ogrom rozwiązań, pojawiają się różne mody, panuje również wiele sprzecznych tendencji odnośnie projektu graficznego. 

Czasami zamawiający stronę www mają ściśle sprecyzowane oczekiwania, które zweryfikowane z potrzebami funkcjonalności ulegają zmianie. Co jakiś czas pojawiają się też różne mody, którym jednak nie warto ulegać ze względu na ich krótkotrwałość. Lepiej unikać sytuacji, w której strona mająca nam posłużyć przez kilka lat przestanie być atrakcyjna ze względu na zmianę mody.

 

UX

 

Od wielu lat prowadzono badania nad połączeniem warstwy estetycznej stron www z ich optymalizacją pod kątem funkcjonalności, wygody użytkowania i czytelności przekazu. Po przeanalizowaniu bardzo wielu modeli witryn internetowych, a także zachowań użytkowników, okazało się, że korzystający z witryn www wykazują preferencję wobec niektórych elementów na stronie, a także mają pewne stale zachowania czy oczekiwania wobec rozłożenia elementów naszej strony i przychylniej odbierają te, które wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom.

Nasze doświadczenia z użytkowaniem wielu różnych stron www wykształciły w nas, na przestrzeni lat pewne schematy poznawcze i zachowania. Np. intuicyjnie oczekujemy usytuowania zakładki KONTAKT w prawym  górnym rogu ewentualnie w tzw. footerze strony i walczenie z tym nie ma większego sensu, bo tylko zniechęca użytkownika, który może szybko opuścić naszą witrynę. 

Istnieje wiele reguł rządzących User experience dotyczących usytuowania zdjęć ich wielkości, działanie elementu MENU, szybkości przewijania elementów, stosowania kroju czcionek itd.

Warto mieć tego świadomość i nie przytłaczać użytkowników nadmierną ilością treści czy latających po ekranie gadżetów.

Obecnie bardzo popularnym sposobem tworzenia stron i jednocześnie rozmieszczenia treści jest tzw. Paralax czyli rodzaj strony nie posiadającej podstron, na której treść prezentowana jest z góry do dołu w ramach tylko strony głównej. Jest na pewno bardzo nowoczesna, atrakcyjna i funkcjonalna metoda jednak bez wątpienia nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli np. Posiadamy na stronie wielka ilość produktów wtedy odradzamy używania technologii paralax.