Strona internetowa

 

Podstawowym narzędziem komunikacji z Twoimi klientami jest oczywiście strona internetowa. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat historii tworzenia witryn internetowych przeszliśmy wiele zmieniających się trendów estetycznych, rozwiązań technologicznych oraz sposobów myślenia o prezentowaniu treści.

 

 

Jeżeli jesteś na początku drogi i myślisz nad swoją pierwszą stroną firmową napotkasz na wiele rozwiązań, których mnogość może wydać się trudną do ogarnięcia. Skąd wiadomo, które z nich będą najlepsze dla Ciebie?

 

Omówić trzeba osobno dwie kwestie:

1.     Budowa strony

2.     Funkcjonalność i obsługa strony internetowej

3.     Wygląd  strony jej tzw. User experience (UX)

 

Budowa strony

 

Oprócz przemyślenia funkcjonalności naszej strony www i jej graficznej szaty, trzeba zdawać sobie sprawę z podstawowych elementów z jakich powinna się składać każda strona www oraz pewnej przydatnej terminologii, dzięki której łatwiej nam będzie komunikować się z firmą tworząca dla nas serwis internetowy czy z informatykiem. 

Zazwyczaj na samej górze strony umieszczany jest tzw. nagłówek (HEADER), w którym zechcemy umieścić nazwę strony, firmy, bloga lub ich logo. warto pamiętać, że jeżeli mamy zamiar wykorzystać istniejące już logo, to należy wcześniej przesłać je firmie informatycznej aby przy tworzeniu strony wzięła pod uwagę jego kolorystykę. Nie wystarczy tu informacja, że nasz logotyp posiada białoczerwoną kolorystkę. Informatycy i grafik będą musieli precyzyjnie sprawdzić jakie to dokładnie kolory w opisie szesnastkowym, aby dobrze dobrać pozostałe kolory.

Kolejnym ważnym elementem każdej strony jest MENU (zwane też nawigacją strony) zazwyczaj umieszczana pod, a czasami nad nagłówkiem strony, dziś coraz częściej bywa także umieszczane z boku strony lub na samej górze lub wręcz ukryte pod przyciskiem (z angielskiego określanym jako BUTTON) jako menu rozwijane. Warto zadbać, aby w przypadku menu z rozwijanymi jego submenu, firma informatyczna odpowiednio szeroko ostylowała wszystkie pola w Menu, aby użytkownik nie miał problemu z jego działaniem. Czasami zdarza, się że Menu przedwcześnie się chowa przy najmniejszym nawet ruchu myszką, co potrafi być bardzo drażniące.

Poniżej Menu w głównej części naszej strony najczęściej chcemy zamieści jej kluczową treść, tzw. content czyli informacje o stronie, o firmie czy produkcie lub np. zawartość sklepu internetowego.

Dodatkowo po bokach treści dodajemy często panel boczny lewy i prawy tzw. sidebar, w którym możemy umieścić różne przydatne funkcje jak: dodatkowe menu lub spis kategorii produktów, chmurę tagów, lub np., opcję wyświetlania reklam własnych bądź zewnętrznych.

Na dole strony częstym jest usytuowanie stopki tzw. Footera, gdzie warto zamieścić dane kontaktowe do właściciela strony czy firmy, nawet jeśli było one już prezentowane wyżej, przydatna też bywa mapka z dojazdem możemy tu skorzystać pomocnych opcji Google Maps

Koniecznie pamiętajcie o dodaniu ikonek wszystkich wykorzystywanych profili społecznościowych.